Tajomstvo kliešťov odhalené - Prečo sa niektorým ľuďom vyhýbajú?
Predstavte si, že sa prechádzate so svojím dieťaťom po parku a zrazu si všimnete na jeho jemnej pokožke malého, nevítaného hosťa - kliešťa!
Čítajte ďalej a dozviete sa:
Ako správne odstrániť kliešťa z detskej pokožky
Čo NErobiť a čo áno, aby ste predišli komplikáciám
Praktické tipy na prevenciu pred kliešťami
ZAUJÍMAVOSŤ:
V Českej republike skupina odborníkov: Alena Žákovská, Jan Janeček, Helena Nejezchlebová a Hana Lya Kučerová uskutočnila výskum, v ktorom sa zamerali na to, či naša krvná skupina ovplyvňuje to, či kliešťom "voniame" viac alebo menej.
"Kliešte sú veľmi citlivé na telesné teplo, pot a vydychované CO2. Ich zmysly sú natoľko ostré, že dokážu zachytiť rozdiely v pachoch a zdá sa, že niektorým ľuďom ako obetiam môžu dávať prednosť pred inými.
Výsledky výskumu ukázali, že skúmané kliešte boli najviac priťahované krvnou skupinou A, zatiaľ čo najmenej preferovaná bola skupina B. Tento rozdiel bol štatisticky preukázaný (p < 0,05). Priemerná pozitivita nálezu spirochét u odchytených kliešťov bola 9,35 %.
Výsledky výskumu naznačujú, že výber hostiteľa kliešťami môže byť ovplyvnený fyziologickým alebo biochemickým profilom jedinca, vrátane jeho krvnej skupiny. To znamená, že krvná skupina jedinca môže byť jedným z faktorov, ktoré zvyšujú riziko uhryznutia kliešťom a prenosu nebezpečných chorôb, a preto sa nesmie podceňovať."
Pozor, aj keď máte krvnú skupinu 0, to neznamená, že by ste sa nemali pred kliešťom preventívne chrániť aj vy. Je dôležité, aby ste boli vždy ostražití a chránili seba a svoje deti pred týmito nebezpečnými parazitmi.
Čo robiť, ak nájdete kliešťa na detskej pokožke? V našom blogu sa dozviete, aká je správna prvá pomoc.
Čo nie je vhodné robiť:
Nepokúšajte sa kliešťa poliať olejom, alkoholom alebo inou tekutinou. To ho môže podráždiť a spôsobiť, že sa uvoľní viac sliniek do rany (jednoducho sa pozvracia do vašej kože).
Nepoužívajte na odstránenie kliešťa zapálenú zápalku. To môže kliešťa popáliť a spôsobiť, že sa uvoľní viac sliniek do rany (aj takúto šmakocinu mi na školení povedal jeden postarší pán).
Netočte kliešťom. To môže odtrhnúť jeho hlavičku a zanechať ju v rane, čo môže viesť k infekcii (nedovoľte, aby kliešť stratil hlavu)
Tipy od inštruktorky prvej pomoci:
Pravidelne kontrolujte seba a svoje deti, či nemáte kliešťa, najmä po návrate z prírody.
Používajte repelenty proti hmyzu - prírodné alebo tie z drogérky.
Oblečte svoje deti do svetlého oblečenia, aby ste ľahšie spozorovali kliešte.
Napíšte mi na tento email, ako ste vyriešili kliešťa vy:-)
Vaša Andrea
Inštruktorka prvej pomoci
Kurz prvej pomoci
Bratislava
P.S. ZDROJ - Link k výskumu