Zimné úrazy a prvá pomoc

Podchladenie, zlomenina či otras mozgu: Aká je prvá pomoc pri zimných úrazoch?
Každý z nás by si rád užil zimné aktivity s našimi deťmi, hlavne s prichádzajúcimi jarnými prázdninami. S nimi však prichádza aj riziko zimných úrazov. Ktoré sú tie najčastejšie a ako postupovať, keď už sa nám alebo našim blízkym niečo prihodí? Prečítajte si v našom blogu...
Opatrnosti počas športových aktivít nie je nikdy dosť, či je zima alebo leto. Dbať by sme mali predovšetkým na prevenciu a riziko úrazu znižovať, nie mu dávať šancu. Aké sú teda najčastejšie úrazy, ktoré so sebou prinášajú zimné športy?

1. Podchladenie
Keď je osoba vystavená nízkym teplotám, môže to mať za následok zníženie telesnej teploty. Podchladenie môže hroziť každému, ak situáciu podceníme, a môže byť aj život ohrozujúce.
Mierna hypotermia - triaška a sťažovanie sa na chlad, necitlivosť prstov na rukách a nohách, telesná teplota mierne pod normálom.
Stredná hypotermia - triaška, necitlivosť prstov na rukách a nohách, nedostatok koordinácie, zmätené alebo nezvyčajné správanie, zhoršený úsudok.
Ťažká hypotermia - triaška ustane a osoba sa začne sťažovať na chlad. Okrem podobných symptómov ako pri strednej hypotermii (nekoordinovanosť, zhoršený úsudok, zmätenosť) sa zväčša objavuje aj sklený pohľad, telesná teplota klesne pod 30 °C, dýchanie sa spomalí až zastaví a hrozí bezvedomie.
Aká je prvá pomoc pri podchladení?
Dostaňte osobu preč z chladu a do úkrytu.
Zaobchádzajte ňou jemne a pozorne sledujte dýchanie.
Odstráňte mokré oblečenie a jemne osušte podchladeného.
Zahrejte osobu tak, že ju zabalíte do prikrývok, alebo jej oblečiete suché oblečenie. Zakryte hlavu a krk.
Ak máte k dispozícii termofory alebo nahrievacie podušky, dajte ich pod pazuchy a iba na hrudník, pričom dávajte pozor, aby ste si tieto miesta nepopálili.
Omrznuté miesta NETRITE a NEŠÚCHAJTE!
Ak je človek pri vedomí, dajte mu vypiť po dúškoch vypiť niečo teplé.
Udržujte postihnuté miesta v teple, aby ste zabránili opätovnému zamrznutiu.
Pri ťažkej hypotermii volajte 155!
Prevencia podchladenia
Zakryte si hlavu (líca, uši nos) čiapkou a šálom. Platí aj pre prsty na rukách.
Ak vám v mraze zmokne oblečenie, čo najskôr sa prezlečte do suchého.
Pite veľa teplých tekutín, ktoré pomôžu vášmu telu zostať v teple a hydratácii, vyhýbajte sa kofeínu a alkoholu.
Pri pobyte vonku jedzte vysokokalorické jedlá a nápoje, pretože telo premieňa jedlo na energiu, ktorá ho zahrieva.
Oblečte sa vo vrstvách, aby ste sa mohli prispôsobiť zmenám, keď sa zohrievate alebo ochladzujete.
Ak viete, že budete vonku dlhšie, vezmite si ďalšie teplé oblečenie.
Nenoste priliehavé oblečenie alebo obuv, tie môžu totiž zhoršiť krvný obeh.
Pokiaľ fúka a je vám zima, vyhľadajte úkryt pred vetrom (aj keď je to len za stromom, kopcom, násypom, ...)
Mohlo by vás zaujímať:
Naučte sa prvú pomoc nielen pri zimných úrazoch. Na skupinovom alebo individuálnom školení prvej pomoci vás naučím, ako byť pripravení na každú situáciu a riešiť ju s chladnou hlavou.

2. Otras mozgu
Môže sa vám stať ako pri lyžovaní, tak aj pri páde na klzkom povrchu. Pokiaľ je to počas športu, bez prilby nechoďte ani na krok. A po zľadovatelých chodníkoch kráčajte radšej opatrenejšie.
Aké sú príznaky otrasu mozgu?
ťažké krvácanie do hlavy alebo v oblasti tváre
krvácanie alebo únik tekutín z nosa alebo uší
zvracanie
silná bolesť hlavy
zmena vedomia na viac ako niekoľko sekúnd
problémy s videním
zmätenosť
nerovnaká veľkosť zorničiek
nezreteľná reč
záchvaty
U detí sa môže objavovať okrem vyššie spomenutého aj pretrvávajúci plač, odmietanie jedla, hrča (dojčatá), opakované zvracanie.
Aká je prvá pomoc pri otrase mozgu?
Hlavne zachovajte pokoj a v pokoji udržujte aj zraneného. Ležať by mal s mierne zdvihnutou hlavou a ramenami, viac s ním však už nehýbte. Dokonca neodstraňujte ani prilbu, pokiaľ ju má na hlave.
Tečie mu krv? Akékoľvek krvácanie zastavte tak, že gázou (alebo iným kúskom čistej látky) pevne zatlačíte na ranu.
Sledujte zmeny vedomia a dýchania. Ak zranená osoba nevykazuje žiadne známky krvného obehu - žiadne dýchanie a je v bezvedomí - začnite KPR a volajte 155 alebo horskú službu.
Ak je už zranený doma a až po čase sa objavia príznaky otrasu mozgu ako je nevoľnosť, zmätenosť, bolesti hlavy alebo zvracanie, určite vyhľadajte odbornú pomoc.
Pozor na dodatočné komplikácie!
S otrasom mozgu sa môžu spájať možné komplikácie. Najčastejšie sú:
Posttraumatické vertigo. Pacienti môžu mať pocit točenia alebo závratov niekoľko dní, alebo mesiacov po poranení mozgu.
Posttraumatické bolesti hlavy. Niektorí ľudia majú bolesti hlavy v priebehu týždňa až niekoľkých mesiacov po zranení mozgu, napr. ako tínedžerka, ktorá pri softbalovom turnaji spadla a udrela si hlavu o zem. Bolesti hlavy mala ešte polroka po úraze.
Postotrasový syndróm. Bolesti hlavy, závrate a ťažkosti s myslením ešte niekoľko dní po otrase. Tieto príznaky môžu trvať aj mesiace.

3. Úrazy končatín na svahu
V prípade "škaredého" pádu na lyžiach je najdôležitejšie skontrolovať vedomie zraneného. Ak je pri vedomí a komunikuje zrozumiteľne, máte cca 1-2 minúty na druhotné vyšetrenie. S tým súvisí kontrola zraneného od hlavy až po päty, zistiť či sa zranený nesťažuje na bolesť niektorej časti tela. Ak vidíme deformovanú končatinu, je nutno ju zafixovať pri čo najmenšej možnej manipulácii. A volať odbornú pomoc.
Vyvrtol si dotyčný alebo dokonca zlomil nohu?
V podstate platí to isté. Neustále so zraneným komunikujte a zabráňte zbytočným pohybom zranenej časti. Zafixujte končatinu trojrohou šatkou, ak nemáte, použiť môžete šál alebo kus oblečenia.
Čo ak je zlomenina otvorená?
Otvorenú zlomeninu ošetríme podobne ako krvácajú ranu, t.j. krvácanie zastavíme s použitím niekoľkých obväzov z lekárničky. Nohu zafixujte a okamžite volajte pomoc.

4. Poranený chrbát alebo vyrazený dych
Kráčate po chodníku a zrazu šup! A ste na chrbte. Alebo sa váš syn korčuľuje na ľade, niekto do neho v rýchlosti vrazí a vyrazí mu dych. Ako vidíte, ľadové povrchy sa podceňovať nevypláca nielen kvôli úrazu hlavy...
Ako vyzerá prvá pomoc pri vyrazenom dychu?
Vidieť vlastné dieťa s vyrazeným dychom vyžaduje veľkú dávku ovládania sa. Základné pravidlo je NEPANIKÁRIŤ a NEKRIČAŤ na dieťa. Človek s vyrazeným dychom je pri vedomí a sám je vystrašený a potrebuje podporu.
Vyrazený dych väčšinou nie je stav, ktorý ohrozuje život človeka. Trvá približne 30 sekúnd a sám odznie. Posaďte ho a jemne poklepávajte po chrbte, alebo ho jemne krúživými pohybmi na chrbte masírujte. Ak by sa predsa len stav nezlepšil a postihnutý by upadol do bezvedomia, začnite s KPR a volajte 155.
Poranená miecha
Áno, poranenie miechy nemusí byť spôsobené len v dôsledku nebezpečnej nehody na motorke, pádom na lyžiach či z koňa. Niekedy aj "obyčajný" pád na ľade môže spôsobiť také poranenie chrbtice, ktoré vedie k poškodeniu (dočasnému alebo trvalému) miechy.
Aké sú príznaky poranenia chrbtice?
bolesť v krku alebo chrbta v mieste poranenia
nepravidelný tvar alebo skrútenie v normálnej krivke chrbtice
citlivosť a alebo modriny na koži nad chrbticou
pohyb končatín môže byť slabý alebo žiadny
strata citlivosti alebo abnormálne pocity, napr. pálenie alebo mravčenie
strata kontroly močového mechúra a alebo čriev
dýchacie ťažkosti
Aká je prvá pomoc pri narazenej chrbtici?
Ako pri každom zranení, upokojte postihnutého. Nehýbte ním, pokiaľ nie je v bezprostrednom nebezpečenstve. Zavolajte horskú službu alebo rovno 155.
Upevnite a podoprite zranenému hlavu tak, aby hlava, krk a chrbtica boli v priamej línii, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu. Aby ste to urobili, kľaknite si za jeho hlavu, lakte sa oprite o zem alebo o kolená, aby ste si ruky udržali stabilné. Držte každú stranu jeho hlavy a roztiahnite prsty, aby ste mu nezakryli uši, pretože vás potrebuje počuť.
Máte niekoho na blízku? Požiadajte ho, aby dal na obe strany hlavy zrolované prikrývky, uteráky alebo oblečenie, zatiaľ čo hlavu postihnutého držte v neutrálnej polohe. Pokračujte v podopieraní ich hlavy, kým nepríde odborná pomoc bez ohľadu na to, ako dlho im to trvá.

Zhrnutie...
Komunikujte so zraneným - tak zistíte aj kvalitu vedomia
Pri úraze (končatín alebo chrbtice) manipulujte so zraneným minimálne, alebo len v prípade ďalšieho nebezpečenstva
Poškodenú končatinu zafixujte
Prípadné krvácanie zastavte tlakom na ranu
Podchladeného človeka izolujte od chladného povrchu - použite izotermickú fóliu alebo iný materiál, ktorý zabráni podchladeniu zraneného (pozor pri podozrení na poranenie chrbtice!)
Sledujte a kontrolujte stav vedomia a dýchanie
Volajte Horskú záchrannú službu 18 300 (ak ste mimo Slovenska, číslo si určite uložte do mobilu ešte pred odchodom na svah), poprípade volajte číslo na integrovaný záchranný systém #112 (ak ste mimo SK), inak volajte #155.

Dôrazne vám odporúčam, aby ste sa zúčastnili kurzu alebo školenia praktickej prvej pomoci, aby ste pochopili, čo a ako robiť v prípade náhlej situácie. ABClife má pre vás individuálne školenie, ktoré je "ušité" na mieru vašim požiadavkám. Na SKUPINOVKE - školení prvej pomoci vás prevediem životne dôležitými informáciami, aby ste boli pripravení na väčšinu bežných udalostí a nezostali prekvapení, keď sa úraz stane hoci aj na zjazdovke.
ABClife s.r.o poskytuje tieto informácie ako usmernenie a v žiadnom prípade nenahrádza lekársku pomoc. Spoločnosť ABClife s.r.o. nezodpovedá ani neručí za žiadnu diagnózu alebo opatrenia prijaté na základe týchto informácií.