Chystáte sa na lyže? 6 zásad, ktoré treba mať na pamäti

20.02.2023

Lyžovačka je skvelou možnosťou pre zábavnú a aktívnu rodinnú dovolenku, ale ani adrenalín nie je bez rizika! Tu je niekoľko tipov, ako zaistiť, aby vaša rodina zostala v bezpečí aj na svahu.

Prevencia je kľúčová a je dôležité, aby ste každý deň vyrazili s najlepšou možnou a správne pripravenou výbavou. Takou, ktorá je pohodlná, vhodná pre poveternostné podmienky a v dobrom stave. 

Viazanie a lyžiarske topánky

Začneme od podlahy. Nesprávne nastavené lyžiarske viazanie má na svedomí väčšinu zranení nôh a kolien. Ak si lyže požičiavate alebo kupujete, odborníci na výbavu vám pomôžu ich správne nastaviť. V takom prípade sa zohľadňuje výška, hmotnosť vek i úroveň lyžiarskych zručností.

Čo teda hrozí? Ak máte viazanie príliš tesné a spadnete, lyže sa neodopnú, čo môže mať za následok veľmi vážne zranenia. Naopak, ak máte viazanie príliš voľné, môžu vám lyže spadnúť kedykoľvek počas zjazdu a ublížite si nielen vy, ale aj niekto druhí.

Uistite sa, že vaše topánky sú pohodlné a dobre sedia. Pozor, aby neboli ani príliš tesné, nechcete predsa obmedziť krvný obeh vo vašich nohách. Ak zistíte, že sú vaše nohy veľmi chladné alebo strácate citlivosť, skúste mierne povoliť zapínanie.

Nepodceňujte počasie

Počasie počas zimy nie je síce také premenlivé ako počas leta, sledovať však jeho priebeh sa oplatí vždy ešte skôr, než vyrazíte na lyže. A pokojne cez rôzne mobilné aplikácie aj počas dňa.

Nikdy, ale naozaj NIKDY nepodceňujte svoje oblečenie. Vyberajte kvalitné kúsky vhodné práve pre túto športovú aktivitu a zvoľte cibuľový systém , t.j. jedna vrstva na druhej, ktoré napr. v prípade teplého počasia viete postupne zhadzovať.

Nezabudnite chrániť ani svoje končatiny, niet nad na dobré rukavice i ponožky, a samozrejme aj čapicu a šál.

Predíďte dehydratácii a vyčerpaniu

Lyžovanie je namáhavá aktivita a je dôležité, aby ste sa hydratovali a nepreháňali to až na pokraj svojich síl. Robte si pravidelné prestávky a pite vodu/čaj, kedykoľvek môžete. Prineste si na svah ľahké občerstvenie, aby ste si udržali energiu.

Necítite si prsty?

Ak cítite, že vám začína byť chladno, rýchlo do tepla. Aby ste sa omrzlinám vyhli, robte si pravidelné prestávky a jemné masáže. Ak si všimnete biele škvrny na pokožke (tvár alebo ruky), môžu ísť o prvé príznaky omrzlín.

Prišlo k najhoršiemu a omrzliny už máte? Prečítajte si, čo robiť v prípade podchladenia.

Zradné slnko

Ani zimné slnko neradno podceňovať. Krém s vysokým faktorom a kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom by mali preto tiež patriť k povinnej výbave každého lyžiara či snowboardistu. A! Nezabudnite ani na balzam na pery ;)

Tip pre slnkom spálenú pokožku:

Opláchnite sa vlažnou vodou a použite čisté Aloe Vera.

Nehody na svahu

Je čas na sebareflexiu. Poznáte svoje lyžiarske schopnosti a limity? Chovajte sa na svahu priamo úmerne vašej úrovni a nenechajte sa zlákať provokatérom či rýchlejším tempom svojich známych. Kontrolujte rýchlosť aj podľa viditeľnosti a kvality snehu. Lyžujte vždy takým tempom, aby ste mali všetko pod kontrolou.

Verím, že vám nie je cudzí ani tzv. Biely kódex, t.j. pravidlá správania sa na zjazdovke. Tie platia pre každého bez ohľadu na to, či ste lyžiari/snowbordisti skúsení viac či menej.

Buďte si vedomí svojho okolia. Ľudia idú veľmi rýchlo a hoci vy môžete mať istú úroveň schopností, myslite na to, že iní nie. Základ je mať prilbu a VŽDY sa pred vjazdom na zjazdovku pozrieť, či sa niekto nevalí dole svahom.

ALE POZOR! Myslite na to, že pokiaľ sa chcete s deťmi sánkovať na zjazdovke, musí to byť vyhradené miesto pre túto rodinnú aktivitu. Ak ho dané stredisko nemá, nájdite si odľahlý kopec, na ktorom nehrozí zrážka s lyžiarmi.

Mohlo by vás zaujímať: Podchladenie, zlomenina či otras mozgu: Aká je prvá pomoc pri zimných úrazoch?

Prvá pomoc na zjazdovke

Ak nastane situácia, že už k nehode došlo, osvojte si prosím tieto pravidlá.

1. Zabezpečte miesto nehody

Chráňte sa prekríženými lyžami alebo postavením snowboardu nad zranenou osobou.

2. Zavolajte si pomoc

Núdzové čísla sú vytlačené na väčšine máp zjazdoviek alebo v lyžiarskych školách, a mali by ste si ich poznačiť pri kúpe skipasu. Deň vždy začnite s plne nabitým telefónom. Noste so sebou nabitú powerbanku.

Dajte vedieť záchranným službám:

3. Skontrolujte stav zraneného

Odporúčam vám, aby ste si prečítali spomínaný Biely kódex a upozornili na riziká aj svoje deti. Aj keď pre mnohých je to už otrepaná fráza, prevencia je jednoducho základ.

Zúčastnite sa kurzu prvej pomoci, aby ste nielen pochopili, ale hlavne si vyskúšali, ako zasiahnuť v akútnej situácií či pri nehode.

A nezabudnite, byť pripravený je lepšie než byť prekvapený.


Dôrazne vám odporúčam, aby ste sa zúčastnili kurzu alebo školenia praktickej prvej pomoci, aby ste pochopili, čo a ako robiť v prípade náhlej situácie. ABClife má pre vás individuálne školenie, ktoré je "ušité" na mieru vašim požiadavkám. Na SKUPINOVKE - školení prvej pomoci vás prevediem životne dôležitými informáciami, aby ste boli pripravení na väčšinu bežných udalostí a nezostali prekvapení, keď sa úraz stane hoci aj na zjazdovke.

Na našom webe www.tozvladnem.sk nájdete sekciu Školenia pre vás, kde si môžete vybrať školenie, ktoré najviac vyhovuje vám. Poprípade mi pošlite mail na info@tozvladnem.sk a spolu nájdeme školenie či kurz prvej pomoci, ktorý vám bude vyhovovať.

ABClife s.r.o poskytuje tieto informácie ako usmernenie a v žiadnom prípade nenahrádza lekársku pomoc. Spoločnosť ABClife s.r.o. nezodpovedá ani neručí za žiadnu diagnózu alebo opatrenia prijaté na základe týchto informácií.

https://dl.dropboxusercontent.com/s/9hwpmteu927ahj6/gopay_bannery-barevne.png?dl=0